Tüm kurallara göre terzi mankeni seçimini anlatacağız. Peki, terzi mankeni nasıl seçilir?


Bireyselliğe en çok değer verilen bir dünyada yaşıyoruz. Modern kadınların kişisel bir giyim tarzı yaratmaya çabalamasının nedeni budur. Ve bu sürecin gerçekten yaratıcı olması için çoğumuz, temel kalıpları oluşturmaktan bitmiş ürünleri modellemeye ve dikmeye kadar kendi başınıza kıyafet yaratma süreci.


Tüm moda evleri işlerinde terzi mankenlerini kullanır. Satın almayı düşünmenin zamanı gelmedi mi?


Ve profesyonellik belli bir seviyeye ulaştığında, tüm kıyafet yaratma sürecinin zanaatkârlığın gelişiminde yeni bir adım atabileceği anlayışı gelir ve bunun için yüksek kaliteli yaratmanıza izin verecek bir terzimankeni satın almanız gerekir, güzel ve ideal olarak "uygun" giysiler.


Tüm atölyeler ve moda tasarım evleri işlerinde terzi mankenlerini kullanır. Satın almayı düşünmenin zamanı gelmedi mi? Ancak bazen bugün bu pazarda bulunan çeşitli teklifleri anlamak çok zor. Ve bu yüzden size en popüler manken modellerini incelememizi sunuyoruz, ancak seçim her zaman sizin.


Bir manken seçerken aranacak en önemli şey figürüdür. Kayan mankenlerin nasıl göründüğüne bakın - bu tür rakamlar hayatta yoktur. Rus üreticiler tarafından üretilen bazı standart mankenlerin şekilleri uzak 80'lerde geliştirildi ve büyük hatalarla - eğimli bir sırt, bol bir figür, eğimli omuzlar. Ancak bilim adamları, beş yıl içinde ortalama bir kadın figürünün büyük değişikliklere uğradığını ve 35 yıl içinde kadınların tanınmayacak kadar değiştiğini kanıtladılar.

terzi-mankeni-nasil-secilir

Terzi mankeni nasıl seçilir?

Tüm terzi mankenleri üç türe ayrılır:

1. Sabit büyüklükte mankenler.

Bu tip mankenler belirli bir boyuta karşılık gelir ve GOST standartlarına uygun olarak yapılır.

2. Ayarlanabilir boyutta kayar mankenler.

3. Kademesiz boyut ayarlı mankenler.

Bugün size doğru profesyonel terzi mankenini sabit ölçülerle nasıl seçeceğinizi göstereceğiz. Böyle bir manken üzerinde boyutları değiştirmek imkânsızdır ve bedenleriniz geleneksel olarak tipik olanlardan farklıysa, size en yakın beden mankeni seçmenizi öneririz.

Kolanların ve uzunlukların boyutlarının üreticiden üreticiye değişebileceğini lütfen unutmayın.

Sabit boyutlu mankenler, içine iğne ve iğnelerin çok kolay bir şekilde enjekte edilebildiği sert veya elastik polimer malzemeden yapılmıştır.

Kalıbın üzerine, gerektiğinde kolayca çıkarılıp temizlenebilen bir kapak konur.

Bu terzi mankenleri fabrikalar, terziler, tasarımcılar ve bireysel terziler tarafından kullanılır.

Sadece böyle bir mankeni seçmeye karar verirseniz, aşağıdaki noktalara dikkat ettiğinizden emin olun:

 

1. Çıkarılabilir Kapak

Kapak, manken kalitesinin önemli göstergelerinden biridir. Batılı üreticilerin çoğu ve bazı Ruslar, mankenleri pamuklu kumaşla kaplıyor. Bu tür kumaş kaymaz, iyi temizlenir, üzerindeki iğne ve iğnelerden herhangi bir delik yoktur. Daha ucuz manken hatları, örme sentetik kumaşla döşenebilir. Standart modeller, açık ve siyah olmak üzere iki renkte kumaş kullanır.

Pahalı vitrin mankenleri üreticileri kadife veya tasarım kumaşlar kullanır.

Önemli olan ne?

İş için bir manken satın alıyorsanız, taban çizgileri uygulanmış bir manken seçmenizi öneririz. Bu sadece işi basitleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda ürünlerin mükemmel uyumunu elde etmenize de izin verecektir.

 

2. Manken Standı

Mankenin bu kadar önemli bir bölümünü stant olarak küçümsemeyin. Satın alırken, kuklayı sağlamlık açısından kontrol edin, çünkü her temas kararlılığını bozarsa, böyle bir kukla ile çalışmak son derece zor olacaktır. Ayrıca tahta sehpa ayakları sık sık kırılır. Bu nedenle, metal bir döküm ayağı en iyi seçimdir. Çıkarılabilir tekerleklerin varlığı, günlük olarak taşınması gereken mankenler için başka bir artıdır.

 

3. Yükseklik Ayarı

Bir mankenle çalışırken, terzi için mankenin rahat bir yükseklikte olması önemlidir. Bu nedenle, yüksekliği ayarlanabilir bir standın varlığı bir başka artıdır.

 

4. Ürünü Bir Mankenin Üzerine Rahatlıkla Yerleştirme İmkânı

Esnemeyen bir ürüne sığması için kolayca sıkıştırılabilen malzemeden yapılmış yumuşak mankenler vardır. Sonuçta, manken bir model değildir ve kollarını kaldıramaz ve omuzların açıklığını azaltamaz, bu nedenle belirli türden kıyafetleri mankenin üzerine çekmek genellikle zordur.

 

5. Mankeni Ütüleyebilme

Ürünleri doğrudan manken üzerinde buharlamak ve ütülemek bazen çok önemlidir. Bu nedenle, bir model seçerken, yüksek sıcaklıklara ve buhara dayanıklı olup olmadıklarına bakılmaksızın tabanın ve modelin kılıfının kalitesine dikkat edin.

 

6. Elastik Polimer Malzemeden Yapılmış Mankenler

(poliüretan köpük) nemden korkmaz, bu nedenle keçeleme yöntemi için kullanılabilirler.

 

7. Pantolon Modellemesi İçin Mankeni Bacaklarla Tamamlayabilme

Tüm mankenlerin böyle bir fırsatı yoktur, ancak böyle bir fırsat varsa, bu sadece süper! Pantolon ve şort deneyebilirsiniz.

 

8. Eteklerde Etek Bastırma Aparatı

Manken, ürünlerin altını kıvırmak için bir cihazla donatılmışsa, bu başka bir artıdır. Bu kullanışlı araç, giysinin alt çizgisini kolayca hizalamanıza ve eteğin veya elbisenin kenarını iğnelerle sabitlemenize olanak tanır. Bununla birlikte, manken böyle bir cihazla donatılmamışsa, ayrıca satın alınabilir.

 

9. Ve Sonuç Olarak

Bazı üreticiler kendi ölçümlerinize göre sabit bir manken sipariş etmeyi teklif ediyor. Bu durumda, bir terzi mankeninde somutlaşan vücudunuzun tam bir kopyasının sahibi olabilirsiniz. Elbise dikerken böyle bir mankenin mutlu sahipleri tek bir bağlantı parçası olmadan yapabilir, her şey mükemmel bir şekilde uyacaktır! Böyle bir mankenin fiyatı standart olandan önemli ölçüde daha yüksektir, ancak buna değer.

Kaynak : https://mankensepeti.com/