Yeni başlayanlar için akılda ki soru prova mankeni nedir ve nasıl kullanılır?

Yani moda tasarımında başarılı bir kariyer için öğrenmeye başlamaya hazırlanıyorsunuz. Muhtemelen çok yeteneklisin, modayı seviyorsun ve stil konusunda hoş bir zevke sahipsin. Ancak, önce bazı temel bilgileri öğrenmeniz gerektiğinden, bunlar kariyerinize başlamak için yeterli değildir. 

Bunların yanı sıra, gerçek bir moda tasarımcısının kullanması gereken araçlar, eşyalar ve aksesuarlar hakkında da birkaç şey öğrenmeniz gerekiyor. Bu yüzden, kıyafet formları bir diğer adı ile prova mankeni hakkında bazı temel bilgileri edinmeniz için şimdi doğru zaman.

Elbise Formu Diğer Adı İle Prova Mankeni Nedir?

Her şeyden önce bir prova mankeni (elbise formunun) ne olduğunu bilmeniz gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, tasarlanan veya dikilen kıyafetleri yerleştirmek için kullanılan gövdenin üç boyutlu bir modelidir. Elbise formu, tasarımcının elbiseyi elbise formunun üzerine koymasına, elbisenin uyumunu ve örtüsünü gerçek bir insan vücudunda göründüğü gibi görmesine yardımcı olduğundan, bir kıyafet yaparken kullanmak için mükemmeldir. Ek olarak, giysi parçasında ayarlamalar ve değişiklikler yapılmasına da yardımcı olur.

Prova mankenleri ayrıca kadın formunu temsil eden Judy ve erkek formunu temsil eden James olarak da anılır. Ülkemiz de tabi böyle değil elbette.

prova-mankeni-nedir-ve-nasil-kullanilir

Prova Mankenlerini yani Elbise Formlarını Kullanma Kılavuzu

Bu kılavuzda, dökümlü elbise formlarını nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Ancak bu kılavuzu okumaya devam etmeden önce, bir formdan bir kalıp oluşturmayla ilgili birkaç şey bilmek çok önemlidir. Bir model iki şekilde yapılabilir:

·         Düz kalıp yapımı

·         Drapaj

Düz bir desen yapmak için, aynı zamanda bir sloper olarak da adlandırılan temel bir düz desen almanız ve bunu düz kâğıt formunda istediğiniz stile dönüştürmeniz gerekir. Bu, kesme, ölçme ve bantlama yoluyla yapılır. Örneğin, bir A-line etek oluşturmak istediğinizi varsayalım. Bunun için eteği düzenli aralıklarla keser ve ardından istenen sonucu elde etmek için parçaları belden ayırırsınız. Bu yapıldıktan sonra, yeni kalıbı almak için onu yeni bir kâğıt kalıbına kopyalarsınız.

Drapaj desen yapmaktır, ancak düz desenin aksine bu form üzerinde yapılır. Çeşitli desen yapımında kullanışlıdır, ancak özellikle asimetri, dantelli, kaputlar ve düz biçimde görselleştirilmesi zor olan diğer tasarım öğeleri için kullanılması harikadır.

1.       Prova Mankenlerinin Seçimi

Piyasada en ucuzdan en pahalıya kadar çeşitli prova mankenleri var. Standart kıyafet formlarının yanı sıra ayarlanabilir olanlar da vardır. Ancak elbise formunuzu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ana kriterlerden biri orantılarıdır. Bu nedenle, oranlarınıza çok yakın bir form almanız şiddetle tavsiye edilir. İyi anladığınızdan emin olmak için önce vücudunuzu iyice ölçmeniz gerekir. Her zaman elbise formunu doldurabilirsin, bu nedenle ölçümlerinize eşit veya daha küçük bir tane almanız önerilir. Göğsü hareket ettiremeyeceğiniz veya gövdeyi kısaltamayacağınız için göğüs ucunuzun konumunu ve boyun-bel ölçüsünü göz önünde bulundurmanız özellikle önemlidir.

2.       Sarf Malzemelerinin Hazırlanması

Tabii ki prova mankeni yani kıyafet formu listenizde ilk sırada, ancak ihtiyacınız olan tek tedarik bu değil. Sahip olmanız gereken önemli malzemelerden bazıları şunları içerir:

·         Ölçüm bandı

·         Makas

·         Formu doldurmak için malzeme - keçe, yün veya kalın bir kumaş olabilir

·         Deseninizin çizgilerini işaretlemek için kordon - kumaşın içinden geçmesi için yeterince kalın olmalıdır

·         Drapaj için kumaş

·         Pinler

·         Silinmez kalem

·         Rulo veya desen kâğıdı

·         Desen transfer kâğıdı

·         İzleme tekerleği

·         Elbise eğrileri

3.       Formun hazırlanması

Vücudunuza uyması için önce formu doldurmanız gerekir. Ardından, deseninizin çizgilerini işaretlemeniz gerekir. Deseninizin simetrik olması durumunda formun sadece bir tarafını işaretlemeniz yeterlidir.

4.       Temel Drapaj İşlemi

Kumaşı forma sabitlemek ve önceki adımda oluşturduğunuz desen çizgileri boyunca istenen desen bölümünü işaretlemek gerekir. Amaç, yarattığınız şeyi elbise formundan çıkardıktan sonra düz bir desen olarak kopyalayabilmektir.

Her parça için desen çizgileri boyunca nokta koymanız gerekir. Bel ile kesişme noktası gibi ana noktalar bir çentik ile kaplanmalıdır. Çentik, desen kesildiğinde kırpılacak olan bir onay işaretini ifade eder. İki desen parçasını doğru yerde eşleştirmenin bir yolu olarak hizmet eder.

5.       Montaj

Temel örtüyü bitirdikten sonra, işaretli parçayı elbise formundan çıkarma zamanıdır. Tüm parçaları istediğiniz dikiş payına göre kesin, böylece giysilerinizin ilk taslağına kolayca dikebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, istenen sonuca ne kadar yaklaştığınızı görmek için giysiyi deneyin. Bununla birlikte, kalıp oluşturma yinelemeli bir süreç olduğundan, tam olarak uymuyorsa endişelenmeyin.

Bu ilk uygulama turundan sonra, gerekli değişikliği yapmaya başlayabilirsiniz. Bir sonraki adım için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

·         Eğrileri olması gereken yerde tam olarak hizalayarak giysinin doğru yerde oturduğundan emin olun - göğüs ucu, kalçalar, serseri vb.

·         Parçaların nerede çok büyük olduğuna dikkat edin ve onları doğru boyuta sabitleyin.

·         Herhangi bir kırışıklık veya çekme görülürse, bu, parçaların çok sıkı olduğu anlamına gelir, bu nedenle dikişleri çıkarmanız ve uygun şekilde oturması için ne kadar eklenmesi gerektiğini işaretlemeniz gerekir.

Her şeyi doğru yapana kadar muhtemelen tekrar tekrar denemeniz gerekecek. Bir desenin ilk taslağını almalı ve ardından yaptığınız tüm değişiklikler için yeni bir desen parçası seti kesmelisiniz.

6.       Deseni Tasarla

Yani tüm değişiklikleri yaptınız ve şimdi nihayet uyumdan memnunsunuz. Ardından, koleksiyonunuza eklemek için bir kâğıt deseni hazırlamanın zamanı geldi. Desen için seçtiğiniz kumaşı alın ve her bir desen parçasını arasına bir aydınger kâğıdı katmanı gelecek şekilde yerleştirin. İzleme tekerleğini alın ve desen parçanızın dışını izlemek için kullanın. Olası son değişiklikleri hesaba katmayı unutmayın.

Deseninizi aktarmayı bitirdikten sonra, desen parçalarınızın çevresini çizerek çizgileri düzeltin. Şimdi, deseninizi kesebilirsiniz. Deseninizi kesmeden önce dikiş payını eklemeniz önerilir.

Son sözler

Gördüğünüz gibi, doğru malzemelerle ve aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli şeyle, koleksiyonunuz için yeni desenli giysi parçanızı kolayca tasarlayacaksınız. Ve tüm bunlar elbise formları diğer adı ile prova mankenleri yardımıyla kolaylıkla yapılabilir.

Kaynak : https://mankensepeti.com/